2018 Teams & Judges

TEAMS

Pro BBQ-Teams

  1. Prairie Fire BBQ – St Adolphe, MB, Canada
  2. Frozen Toque BBQ – Beaumont, AB, Canada
  3. Bigg Smoak BBQ – Richer, MB, Canada
  4. Dusty Rusty’s BBQ – LaBroquerie, MB, Canada
  5. Pigtamer BBQ – Moorhead, MN, USA
  6. Hawg Wash BBQ – Oakbank, MB, Canada
  7. Iowa’s Smokey D’s BBQ, Des Moines, IA, USA
  8. Badazz BBQ – Winnipeg, MB, Canada
  9. Pit Monsters – Winnipeg, MB, Canada
  10. Nuthin Fancy – Winnipeg, MB, Canada
  11. Arrowhead North BBQ – White City, SK, Canada
  12. Let’s Smoke and Get Sauced – Lorette, MB, Canada
  13. Prairie Smoke & Spice – Pilot Butte, SK, Canada
  14. CapersQ – Winnipeg, MB, Canada
  15. Butt Seriously Folks – Winnipeg, MB, Canada
  16. Lake of the Woods Local Smoke – Keewatin, ON, Canada
  17. Reggie’s Ribs – Thunder Bay, ON, Canada
  18. Rub with a Happy Ending – Winnipeg, MB, Canada
  19. Shiggin & Grinnin – Delano, MN, USA

 Wing Thing – People’s Choice 

  1. Big Jim’s Smoking BBQ – Warren, MB, Canada
  2. Pit Monsters – Winnipeg, MB, Canada
  3. Frozen Toque – Beaumont, AB, Canada
  4. Prairie Fire BBQ – St Adolphe, MB, Canada
  5. Butt Seriously Folks – Winnipeg, MB, Canada
  6. Hawg Wash BBQ – Oakbank, MB, Canada
  7. Let’s Smoke and Get Sauced – Lorette, MB, Canada
  8. Nuthin’ Fancy – Winnipeg, MB, Canada
  9. Down Home Cooking – Kleefeld, MB, Canada
  10. Rub with a Happy Ending – Winnipeg, MB, Canada

Chili Cook-Off 

  1. Pit Monster – Winnipeg, MB, Canada
  2. Down Home Cooking – Kleefeld, MB, Canada
  3. Northern Heat – Kleefeld, MB, Canada

 

JUDGES

  1. Bill Poluha – Winnipeg MB, Canada
  2. Ed Nichiporick – Oak Bluff, MB, Canada
  3. Bennie Gusnowsky – Winnipeg, MB, Canada
  4. Rick Wiersma – Spirit Lake, IA, USA
  5. Penny Wiersma – Spirit Lake, IA, USA 
  6. Philip Shaw – Winnipeg, MB, Canada
  7. Ted Nelson – Morden, MB, Canada 
  8. Craig Calvert – Kansas City, KS, USA
  9. Fred Urso – Winnipeg, MB, Canada
  10. Kirk Stubner – Winnipeg, MB, Canada
  11. Paula MacMillan – Winnipeg, MB, Canada
  12. Ken Liss – Minneapolis, MN, USA
  13. Frank Stecky – Winnipeg, MB, Canada 
  14. Scott Stephen – Winnipeg, MB, Canada 
  15. Allyson Pele – Kenora, ON, Canada
  16. Patrick Liss – Minneapolis, MN, USA
  17. Tyler Hutchison – Kenora, ON, Canada
  18. Ryan RogersWinnipeg, MB, Canada 
  19. Dan DeCraene – Winnipeg, MB, Canada 
  20. Dave Borland – Sioux Narrows, ON, Canada
  21. Mary Anne Mooring – Sioux Narrows, ON, Canada
  22. Brad BiehnWinnipeg, MB, Canada 
  23. Julie Gibson – Virden, Mb, Canada
  24. Dallas Gibson – Virden, Mb, Canada
  25. John Pelleck – Kenora, Ont, Canada
  26. Mike King – Kenora, Ont, Canada
  27. Marc Zynoberg – Winnipeg, Mb, Canada
  28. Helga Stecky – Winnipeg, Mb, Canada
  29. Matthew Neufeld – Winnipeg, Mb, Canada
  30. Randall Warkentin – Morden, Mb, Canada
  31. George Kiss – Winnipeg, Mb, Canada
  32. Megan Dokuchie – Keewatin, Ont, Canada

 

VOLUNTEERS

  1. Brad Biehn – Winnipeg, MB, Canada
  2. Helga Stecky – Winnipeg, MB, Canada
  3. Elizabeth Janzen – Winnipeg, MB, Canada
  4. Toban Janzen – Winnipeg, MB, Canada
  5. Blaine Ewashko – Bird’s Hill, MB, Canada 
  6. Brandt Ewashko – Bird’s Hill, MB, Canada
  7. Ken Liss – Minneapolis, MN, USA
  8. Perry Hopkins – Winnipeg, MB, Canada
  9. Jim Johnson – Evansville,  IN, USA
  10. Becky Johnson – Evansville,  IN, USA
  11. Bill Gage – Memphis, TN, USA
  12. Debbie Gage – Memphis, TN, USA
  13. Kim Stephen – Winnipeg, MB, Canada
  14. Leona Gusnowsky – Winnipeg, MB, Canada
  15. Pat Shaw – Winnipeg, MB, Canada
  16. Rich Sarna – Winnipeg, MB, Canada
  17. Murray Ross – Winnipeg, MB, Canada